Jak parzyć: Chemex

Chemex. Zaparzacz inny niż wszystkie. Pił z niego kawę sam James Bond, Mad Men i kultowi Przyjaciele. Od lat jest jednym z eksponatów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów wszechczasów.

Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Oczywiście, w końcu to zaparzacz do kawy…

 

 

Został zaprojektowany w latach 40. XX wieku przez niemieckiego chemika, Petera Schlumbohma. W swoim wynalazku połączył on dwa naczynia chemiczne – kolbę oraz lejek, dodał stylowy drewniany uchwyt ze skórzanym paskiem i voila! :) Prostota budowy oraz brak ruchomych elementów gwarantują, że może on służyć przez wiele lat. Szkło, z którego jest wykonany jest odporne na wysokie temperatury oraz nie pochłania zapachów, dzięki czemu smak kawy zostaje niezmieniony.

Kawa zaparzona w Chemexie smakuje inaczej. Jest to delikatny, klarowny, wręcz herbaciany napar z dużą dawką kofeiny. Chemex podkreśla w kawie owocowe i kwiatowe nuty smakowe, dlatego najlepiej parzyć w nim ziarna pochodzące z Etiopii czy Kenii.

 

Jak parzyć kawę w Chemexie?

 

 

Złóż papierowy filtr tak, aby jeden bok miał jedną, a drugi trzy warstwy. Umieść go w Chemexie potrójną warstwą po stronie dzióbka i zmocz go dokładnie gorącą wodą, żeby pozbyć się posmaku papieru oraz żeby ogrzać zaparzacz. Następnie wylej zebraną wodę z Chemexu.

 

 

Wsyp średnio zmieloną kawę do filtra (6g kawy na 100ml wody), wlej około 50 ml gorącej (nie wrzącej!) wody, zakrywając jedynie zmielone ziarna i odczekaj około 30 sekund. Następnie powolnymi, kulistymi ruchami dolewaj resztę wody równomiernie, przerywając co jakiś czas, żeby nie przelać filtra i umożliwić ekstrakcję. 

 

 

Cały proces liczony od pierwszego zalania do momentu kiedy z filtra nic już nie kapie powinien trwać około 4 minut. Jeżeli trwa znacznie dłużej to znaczy, że ziarna były zmielone zbyt drobno. Znacznie krótszy czas zaparzania świadczy o zbyt grubym zmieleniu ziaren.

 

 

Kawa gotowa. Pyszna i stylowo podana! :)

Kup swój Chemex --> CHEMEX

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl