separator

Kawa w ciąży

Miliony kobiet na świecie nie wyobrażają sobie dnia bez przynajmniej jednej filiżanki kawy. Kawa to, zaraz po wodzie, najczęściej spożywany napój na naszym globie. Ale czy kawa w ciąży to dobry pomysł? Czy picie kawy w ciąży nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, a w konsekwencji na zdrowie noworodka ?

 

Jak picie kawy w ciąży wpływa na rozwój płodu

 

                Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi natomiast zdecydowana większość lekarzy i dietetyków stoi na stanowisku, iż kobiety ciężarne nie muszą rezygnować z picia ulubionej kawy w ciąży. Przyjmuje się bezpieczną, dzienną dawkę kofeiny na poziomie około 200 mg co odpowiada dwóm niezbyt mocnym filiżankom kawy. Należy jednak pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa. Kofeina zawarta jest również w herbacie, napojach energetycznych, czekoladzie czy kakao.

                Odpowiadając zatem na pytanie czy w ciąży można pić kawę należy zaznaczyć, iż spożywanie rozsądnych ilości kawy w ciąży nie powinno wpływać negatywnie na rozwój płodu i zdrowie nowonarodzonego dziecka. Bardzo ważna jest tutaj zdrowa, zbilansowana dieta matki. Niezbędne witaminy i składniki mineralne dostarczane codziennie w postaci różnorodnych posiłków ograniczą negatywny wpływ kofeiny na organizm.

 

ZAWARTOŚĆ KOFEINY W KAWIE I INNYCH PRODUKTACH

Espresso 25ml - 65 mg

Kawa parzona 250 ml – 70-140 mg

Kawa rozpuszczalna 250 ml – 50-80 mg

Kawa bezkofeinowa 250 ml – 1-5 mg

Czekolada 100 ml – 18-74 mg                 

Coca cola 100 ml – 10 mg

Red Bull 100 ml – 32 mg

Herbata 100 ml – 16 mg

 

Ile kofeiny zawiera jedna filiżanka kawy i herbaty

 

Negatywne skutki picia kawy w ciąży

                O ile filiżanka kawy z mlekiem do śniadania nie powinna zaszkodzić młodej mamie ani dziecku, o tyle spożywanie nadmiernych ilości kawy może mieć poważne, negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia nienarodzonego dziecka.

                Kofeina ze względu na działanie moczopędne powoduje nadmierne wypłukiwanie magnezu i wapnia z organizmu, pierwiastków tak bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Kofeina ogranicza również prawidłowe wchłanianie żelaza, co w przypadku kobiety ciężarnej może doprowadzić do anemii. W związku z tym należy pamiętać o tym aby spożywać kawę minimum 30 minut przed lub po posiłku.

                Metabolizm kofeiny w organizmie kobiety w ciąży jest dużo dłuższy niż normalnie i trwa nawet do 12 godzin (trwa kilka godzin w organizmie normalnej zdrowej osoby). Ponadto kofeina swobodnie przedostaje się przez łożysko do krwioobiegu dziecka.

                W skrajnych sytuacjach przedawkowanie kofeiny może skutkować małą masą urodzeniową dziecka, przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem.

 Kawa Brazil Decaf Fine Cup jest idealna dla kobiet w ciąży, które uwielbiają kawę.

 

Kawa bezkofeinowa

                Kawa bezkofeinowa jest często jedynym rozwiązaniem i kompromisem dla wielu kobiet w ciąży uzależnionych od smaku i aromatu świeżo parzonej kawy. Istnieje bardzo błędne przekonanie mówiące, że kawy bezkofeinowe są niesmaczne i niezdrowe.

                Na wstępie warto podkreślić, że kofeina jest bezwonna i odpowiada tylko i wyłącznie za smak goryczy w kawie. Najpopularniejszy proces dekofeinizacji kawy polega na wyekstrahowaniu kofeiny z ziaren z wykorzystaniem znanego nam dobrze dwutlenku węgla pod dużym ciśnieniem. Proces ten jest w 100% ekologiczny i nie wpływa praktycznie w ogóle na docelowy smak i aromat kawy w filiżance.

                Zatem kawa bez kofeiny będzie tak dobra, jak dobrej jakości były ziarna przed procesem dekofeinizacji. Kawa bezkofeinowa dzięki temu, że nie zawiera kofeiny jest delikatniejsza w smaku i wyróżnia się dużo niższym poziomem goryczy.

                Dobra kawa bezkofeinowa rozwiązuje zatem problem kobiet w ciąży wręcz uzależnionych od tego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Cappuccino czy Latte na bazie dobrego, bezkofeinowego espresso smakowo będzie wręcz identyczne jak to w ulubionej kawiarni czy z kawiarki w zaciszu własnego domu. Czy zatem w ciąży można pić kawę? Oczywiście! W ciąży można pić dobrą, bezkofeinową kawę pamiętając jedynie, że nawet ona zawiera śladowe ilości kofeiny.

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl