Kawa z Brazylii

Kawa brazylijska

- świeżo palona, cudowna, aromatyczna, idealna do espresso ! Zawsze z gwarancją maksymalnie 14 DNI po wypaleniu !

Kawa z Brazylii

Kawa ziarnista brazylijska

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, a kawa brazylijska stanowi 1/3 wszystkich zbiorów światowych. Roczna produkcja sięga tam ok. 55 milionów worków kawy. Plantacje położone są na wysokościach od 500 do 1200 m.n.p.m. 80% kawy z Brazylii to arabica, pozostałe 20% stanowi mniej szlachetna robusta. Ten ogromny rynek opiera się na dużych przemysłowych plantacjach, jednak gromadzi także plantatorów prowadzących małe, rodzinne plantacje i to z takich miejsc pochodzi kawa ziarnista brazylijska w naszym sklepie. W przeciwieństwie do dużych upraw, kawa na małych plantacjach zbierana jest ręcznie, a ich właściciele dbają o każdy szczegół począwszy od sadzonki aż po zielone ziarno, które wysyłane jest na cały świat. Najpopularniejsze regiony uprawy dobrej jakości kawy brazylijskiej to Cerrado, Sul de Minas, Parana i Sao Paulo. Zbiory kawy z Brazylii odbywają się w trakcie trwania pory suchej od maja do września.

Profil sensoryczny kaw brazylijskich

Kawa z Brazylii zyskała wielu fanów, dzięki swojej łagodności i delikatności. W smaku z reguły dominują nuty czekoladowe i orzechowe. Ze względu na klimat, kawy brazylijskie mogą być obrabiane w procesie suchym, w którym całe owoce kawowca suszone są na słońcu, a dopiero potem wyłuskiwane są z nich ziarna. Dzięki temu kawa wzbogaca się o naturalną słodycz owoców. Kawy ziarniste brazylijskie charakteryzują się niską kwasowością i ciężkim body. Ze względu na swój zrównoważony smak często używane są jako baza do mieszanek espresso, stanowiąc idealne tło dla bardziej wyrazistych smaków innych ziaren. Kawa z Brazylii nadaje się idealnie do takich metod parzenia jak ekspres ciśnieniowy, kawiarka, czy Aeropress. Jeśli chodzi o ofertę kaw brazylijskich sklepu Coffee Box to znajdziecie tu ziarna z plantacji Fazenda Rainha pełne czekoladowo-orzechowych nut oraz mieszankę ziaren z regionów Sul de Minas i Cerrado przygotowaną specjalnie pod espresso.

Historia kawy brazylijskiej

Początki uprawy kawowca w Brazylii sięgają początków XVIII wieku i wiążą się z romantyczną historią pewnego bukietu… W czasach kolonialnych podbojów kawa była bardzo cennym towarem. Kraje, którym udało się zdobyć sadzonki kawowca bardzo pilnie ich strzegły. Za ich wywożenie groziła nawet kara więzienia. W 1727 roku oficer Francisco de Mello Palheta został wysłany na misję do Gujany Francuskiej. Dodatkowo dostał ważne zadanie przywiezienia kawy do Brazylii. Gubernator francuski nie zgodził się oddać „czarnego złota”, dlatego Palheta musiał użyć podstępu - adorował żonę gubernatora. Ta nie mogąc oprzeć się jego urokowi podarowała mu na pożegnanie bukiet, w którym ukryła sadzonki kawowca. Dzięki temu w Brazylii powstała pierwsza plantacja kawy, a kraj ten z czasem stał się kawową potęgą.

Ciekawostki o kawie z Brazylii

W latach 30. ubiegłego wieku Brazylia produkowała 80% światowych zbiorów kawy. Nadprodukcja sprawiła, że ceny ziaren były bardzo niskie, a tony worków kawy były marnowane. Brazylijczycy potrzebowali sposobu, który pozwoliłby na dłuższe przechowywanie ziaren. Instytut Kawy z Sao Paulo zwrócił się o pomoc do ówczesnych liderów w dziedzinie konserwowania produktów – szwajcarskiej firmy Nestle i tak po ośmiu latach, w 1938 roku powstała znana do dziś kawa rozpuszczalna.

Brazylia jest bardzo rozległym krajem, a ilość plantacji sprawia, że kawy brazylijskie są bardzo różnorodne. Bardzo łatwo można naciąć się na kawy gorszej jakości, dlatego ważne jest dokładne czytanie opisów kaw brazylijskich. Powinny one zawierać dokładne informacje na temat regionu i plantacji, z której pochodzą dane ziarna. Nie dajcie się nabrać się na marketingowe sztuczki. Szukając kaw brazylijskich, wyjątkowo często można znaleźć kawę Brazylia Santos. Jednak Santos to nie region, w którym jest najwięcej plantacji kawowca, lecz port, z którego wypływają statki załadowane tonami kaw z Brazylii. Etykieta Santos najczęściej oznacza mieszankę różnych ziaren niewiadomego pochodzenia, zebraną z tego, co akurat znalazło się w porcie, a tego do picia nie polecamy. Dlatego jeśli interesuje Cię naprawdę dobra kawa brazylijska sklep Coffee Box ma coś w sam raz dla Ciebie!

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl