Kawa z Jamajki

Kawa Blue Mountain z Jamajki

to jedna z najdroższych kaw na świecie, zachwyca równowagą smaku - idealna na prezent dla każdego kawosza !

Kawa z Jamajki

Kawa z Jamajki

Jamaica Blue Mountain – kawa, która podbiła serca kawoszy na całym świecie. Choć to nie jedyna kawa jamajska, to właśnie Blue Mountain jest kawą, która stała się marką samą w sobie i jest głównym reprezentantem kaw jamajskich na świecie. Historia kawy na Jamajce sięga 1725 roku, kiedy to sir Nocholas Lawes przywiózł drzewka kawowca z Martyniki i zasadził je w parafii św. Andrzeja (parafia na Jamajce jest elementem podziału administracyjnego). Klimat tego kraju okazał się wyjątkowo sprzyjający dla drzewek kawowca, dlatego uprawa kawy szybko się rozrosła i już w 1814 roku na Jamajce było ok. 600 plantacji. Szybki wzrost produkcji ziaren przełożył się niestety na spadek ich jakości. W latach 40. XIX kryzys był na tyle duży, że w 1944 scentralizowano eksport kawy, aby mieć większą kontrolę nad jakością ziaren i w 1950 roku powołano do życia Jamaica Coffee Industry Board, która miała przywrócić kawie jamajskiej dawną świetność. JCIB wyznacza ścisłe standardy dotyczące zarówno uprawy kawy, jak i zbiorów, obróbki oraz samego obrotu. Każda kawa, która jest eksportowana z Jamajki z etykietą Blue Mountain musi posiadać specjalny certyfikat wydany przez JCIB. To, co dodatkowo wyróżnia kawę Blue Mountain to sposób jej przechowywania i transportu. Ziarna, zamiast w jutowych workach, trzymane są w drewnianych beczkach.

Ekskluzywność kawy Blue Mountain oprócz smaku wynika z jej dostępności. Obecnie plantacje, na których uprawia się tę kawę zajmują ok. 6000 ha. Cały ten obszar to 25 000 drobnych gospodarstw, prowadzonych przez tamtejszych rolników. Rocznie eksportuje się ok. 1000-1500 ton kawy Blue Mountain (dla porównania roczna produkcja kawy w Brazyli wynosi ok. 3 milionów ton). Głównym importerem jest Japonia, która kupuje ok. 90% ziaren.

Blue Mountain – kawa w raju

Plantacje na Jamajce położone są na zboczach Gór Błękitnych, we wschodniej części wyspy. Rozlokowane są do wysokości 1800 m.n.p.m. Kawa Jamaica Blue Mountain rośnie na plantacjach położonych na wysokościach powyżej 900 m.n.p.m. Klimat panujący w tych górach jest dość chłodny i mglisty. Mgła utrzymuje się niemal cały czas, chroniąc drzewka kawowców przed palącym słońcem, co w połączeniu z regularnymi deszczami i żyzną glebą bogatą w azot i fosfor stanowi warunki idealne. Przyczynia się ona także do wolniejszego dojrzewania owoców, przez co ziarna są gęstsze (twardsze) niż wskazywałaby na to wysokość, na której rosną. Gęstość ziaren przekłada się z kolei na pełniejszy, bardziej skoncentrowany smak i aromat kawy. Kawowce często uprawiane są na plantacjach mieszanych obok bananów, czy awokado.

Warto dodać, że oprócz Blue Mountain, na Jamajce wyróżnia się dwie inne klasy ziaren kawowca – High Mountain Supreme oraz Jamaica Prime Washed. Ziarna oznaczane tymi klasami pochodzą z plantacji położonych w niższych partiach Gór Błękitnych.

Profil sensoryczny kawy jamajskiej

Jamaica Blue Mountain to kawa, która uchodzi za niezwykle zbalansowaną. Wyjątkowa słodycz równoważona jest przez łagodną kwasowość. Ziarna te charakteryzują się delikatnością, brakiem goryczy i pełnym aromatem o orzechowych i owocowych nutach. To właśnie za tę słodycz, bogaty aromat i niezwykłą równowagę kawa jamajska ceniona jest na całym świecie.

Do jakich metod polecana jest Jamaica Blue Mountain?

Każda metoda parzenia kawy pozwala na podkreślenie innych nut smakowych ziaren. Tak jak w Chemexie, czy dripie możemy wydobyć z kawy delikatne kwiatowe czy owocowe nuty, tak np. we french pressie lub kawiarce podkreślone są te bardziej czekoladowe i orzechowe. Jamaica Blue Mountain ze względu na swój zbalansowany smak jest kawą dość uniwersalną, z którą warto eksperymentować. My, biorąc pod uwagę jej profil smakowy oraz średni stopień palenia, polecamy ją szczególnie do takich metod jak Aeropress, french press, czy kawiarka. Pamiętajcie jednak, że w świecie kawy wszystko jest subiektywne, a najlepsza kawa to ta zrobiona po swojemu!

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl