Kawa ziarnista Arabica

100% Arabica z 7 różnych krajów świata - wypalana metodą tradycyjną w małym piecu gazowym - zawsze maksymalnie 14 DNI po wypaleniu !

Kawa ziarnista Arabica

Kawa ziarnista Arabica

Kawa ziarnista Arabica to podstawa oferty naszego sklepu. Czym zatem jest arabica? To nic innego jak nazwa gatunku kawowca. Jest to najbardziej popularny i najbardziej ceniony gatunek kawy na świecie. Jest bardzo wymagający w uprawie, jednak zdecydowanie pełniejszy w smaku, przez co uznawany jest za szlachetniejszy od innych i uchodzi za towar luksusowy. Jak każda roślina, kawowiec dzieli się na różne gatunki, a każdy z nich na wiele odmian botanicznych. Najważniejszymi odmianami arabiki są Typica, Bourbon i Geisha.

Jak rośnie Arabica?

Uprawa arabiki nie należy do najłatwiejszych, jeśli zależy nam na dobrych jakościowo ziarnach. Gatunek ten jest niezwykle kapryśny, wymagający specjalnych warunków. Arabica jest mało odporna na zimno i różne zmiany atmosferyczne, za to niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby. Optymalna temperatura do uprawy arabiki jest pomiędzy 15 a 24°C. Gatunek ten dobrze czuje się na wyższych wysokościach - od ok. 900 do 2500 m.n.p.m. Arabica wymaga żyznych gleb o niskim PH oraz regularnych opadów. Najlepsze arabiki rosną na wysoko położonych plantacjach, często na zboczach gór. Ma to wpływ na wyższe koszty jej uprawy, a to z kolei przekłada się na wyższą cenę tych ziaren.

Jak wygląda Arabica?

Ziarna arabiki w porównaniu do drugiego słynnego gatunku – robusty są większe. Mają wydłużony, owalny kształt i są spłaszczone z jednej strony. Charakterystyczna bruzda znajdująca się na ziarnie kawy w przypadku arabiki jest lekko zakrzywiona. Kawy ziarniste Arabica przed wypaleniem mają jasnozielony, szarawy kolor. Ziarna arabiki różni jeszcze jeden aspekt, a mianowicie zawartość kofeiny. Arabika ma jej ok. 0,7-1,6%, a robusta od 1,7 do nawet 4%.

Smak Arabiki

Na smak arabiki wpływa przede wszystkim wysokość upraw. Im wyżej położona plantacja, tym wolniej dojrzewają owoce kawowca. To z kolei przekłada się na pełniejszy smak i bogatszy aromat jego ziaren. To właśnie za to kawy ziarniste arabica są tak cenione. Zachwycają one całą paletą smaków, wśród których każdy kawosz znajdzie coś dla siebie. Afrykańskie arabiki cechuje przeważnie delikatność, nuty kwiatowe i owoców cytrusowych. Są one lekkie i orzeźwiające. Ziarna z Azji charakteryzują się ciężkim, ziemistym posmakiem. Natomiast arabiki pochodzące z Ameryki Łacińskiej to bogactwo orzechowo-czekoladowych nut. Kawa arabica brazylijska to najpopularniejsza kawa na świecie. Nie bez powodu Brazylia jest największym producentem ziaren kawowca. Kawa arabica z brazylijskich upraw ceniona jest przede wszystkim za swoją delikatność i łagodność.

”Kawa ziarnista 100% Arabica”, czyli kawa kawie nie równa

„Kawa ziarnista 100% Arabica” - takie hasło widnieje na większości opakowań dostępnej na rynku kawy. Nic w tym dziwnego. Arabika to gatunek, który stanowi ok. 70% światowej produkcji kawy. Taka popularność sprawia, że wiele plantacji kawowca stało się plantacjami przemysłowymi, na których przestaje się liczyć jakość, a w grę wchodzi jedynie ilość. Napis „100% Arabica” na torebce kawy nie gwarantuje nam wysokiej jakości ziaren. Często są to ziarna niewiadomego pochodzenia, zepsute, z wieloma defektami, uprawiane przy użyciu różnego rodzaju pestycydów. W Coffee Boxie kawy ziarniste 100% Arabica, poza informacją o gatunku, posiadają na opakowaniu dodatkowo szereg różnych informacji, które świadczą o ich jakości. Oferujemy Wam jedynie te starannie wyselekcjonowane ziarna, pochodzące z małych plantacji, na których dba się o nie na każdym etapie – począwszy od zasadzenia kawowca po pakowanie ziaren do transportu. Oferta naszego sklepu pozwoli Wam spróbować kaw 100% Arabica z różnych zakątków świata takich jak Etiopia, Kolumbia, Gwatemala czy Jamajka. Każda z nich zachwyca swoim niepowtarzalnym smakiem. Jeśli nie możecie się zdecydować, wypróbujcie nasze kawowe boxy, w których znajdziecie ziarna z trzech różnych krajów. Są one także idealnym pomysłem na prezent.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl