separator

Przewodnik po kawiarnianym menu

Część pierwsza - kawy na bazie espresso

Znacie to uczucie kiedy wchodzicie do kawiarni, chcecie po prostu napić się dobrej kawy, ale kawiarniane menu ciągnie się w nieskończoność, a Wy nie macie pojęcia czym to wszystko się różni i na co aktualnie macie ochotę? A w głowie przewija Wam się myśl „Dlaczego kawa nie może być po prostu czarna i biała?” :)

espresso


Kawa przelewowa czy z ekspresu? Z mlekiem czy bez? Espresso czy americano? Caffe latte czy Macchiato? Tak… można się w tym wszystkim pogubić. Jednak nie jest to żadna tajemna wiedza dostępna tylko dla baristów i „kawowych freaków”. Dlatego z przyjemnością wyjaśnię Wam czym różni się kawa od… kawy ;)

Zaczniemy od tych najbardziej popularnych i dostępnych absolutnie w każdej kawiarni, czyli kaw na bazie espresso.

Na początku nasza baza, czyli samo espresso. To symbol Włoch, zaraz obok pizzy czy spaghetti. Nazwa espresso (nigdy „ekspresso”! ;)) pochodzi od słowa „espressivo”, co oznacza wyrazisty. I taka właśnie jest ta kawa. Aromatyczna, wyrazista z piękna cremą w orzechowym kolorze. Przygotowana najczęściej na bazie mieszanek lub ciemno palonych kaw jednorodnych z segmentu speciality. Oryginalne włoskie espresso to ok. 30 ml. kawy. Parzenie powinno trwać ok. 25-30 sekund, pod ciśnieniem 9-15 barów i to właśnie ten warunek sprawia, że prawdziwe espresso możemy otrzymać jedynie używając profesjonalnych ekspresów. Tańsze domowe odpowiedniki wytwarzają zbyt małe ciśnienie. 

Espresso doppio – to nic innego jak podwójna porcja tradycyjnego espresso.

Espresso macchiato – „Macchiato” z włoskiego oznacza „poplamiony”. Zatem ta kawa to nic innego jak espresso „poplamione” odrobiną spienionego mleka (1-2 łyżeczki).

Espresso con panna – to espresso ozdobione delikatnie bitą śmietaną.

Americano – to espresso, do którego dolewa się gorącą wodę. Nazwa „Americano” wywodzi się podobno z okresu II wojny światowej, kiedy to amerykańcy żołnierze rozcieńczali sobie włoskie espresso, które było dla nich za mocne :)

cappuccino


Cappuccino
– ta popularna kawa to w 1/3 espresso, w 1/3 spienione mleko i w 1/3 gęsta mleczna piana. Intensywny smak kawy idealnie komponuje się tu ze delikatnym mlekiem.  Podawane jest w filiżankach o pojemności 150 – 180 ml.

Caffe latte – to kawa, którą Włosi serwują do śniadania. Składa się w 1/3 z espresso i w 2/3 ze spienionego mleka z cienką warstwą mlecznej piany. Podawana w dużych filiżankach. Łagodna w smaku.

Latte macchiato – to mleko „poplamione” kawą. I tak jak nazwa wskazuje to bardziej mleko niż kawa :) Podawane jest w wysokich szklankach, w których widać warstwy napoju. Powstają one dzięki różnicy temperatur mleka i espresso. Ważna jest także kolejność wlewania do szklanki – najpierw mleko, dopiero później espresso.

latte macchiato


Flat white
– czyli „biała płaska” :) Gorące mleko (bez mlecznej pianki) wlewamy do filiżanki a następnie uzupełniamy espresso, dzięki czemu crema zostaje nienaruszona. Flat white to kawa intensywna w smaku podawana w małej filiżance o pojemności ok. 150ml.

Mocha – to już odmiana opisanej wcześniej caffe latte. Różni się tym, że dodawana jest do niej czekolada (w proszku lub syropie). Analogicznie „white mocha” to wersja z białą czekoladą.

To którą podać? :)

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl