separator

Jak parzyć: Aeropress

Aeropress to ten zaparzacz, bez którego nie ruszamy się na dłużej z domu. Towarzyszy nam w każdej podróży, ze względu na to, że jest lekki i poręczny, ale przede wszystkim można w nim zaparzyć kubek naprawdę dobrej kawy! ;)

 

 

Areopress to jeden z najnowszych i zarazem najprostszych zaparzaczy do kawy. I to właśnie jego prostota jest jego największą zaletą. Składa się on z trzech poliwęglanowych części, dzięki czemu można go bez obaw zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Areopress został stworzony w 2004 roku przez Alana Adlera, czyli tego samego Pana, który wynalazł… frisbee :) Jako naukowiec i jednocześnie nałogowy kawosz, Adler zaczął zgłębiać dokładnie proces parzenia kawy. Postanowił stworzyć tanie i proste urządzenie, które umożliwi przygotowanie idealnej kawy w domu. Według Adlera zwykły ekspres po pierwsze był zbyt drogi, po drugie nie dawał pełnej kontroli nad procesem parzenia. Aeropress umożliwia szybkie przygotowanie jednej porcji kawy prosto do ulubionego kubka. Ta ciśnieniowa metoda parzenia pozwala na otrzymanie rezultatów podobnych do espresso. Lepiej sprawdzą się tu ciemniej palone ziarna z Ameryki Południowej. Kawa zaparzona w Aeropressie będzie miała delikatny smak, ale za to solidna dawkę kofeiny ;) Jego prosta i szybka obsługa sprawia, że nadaje się on zarówno dla tych zaawansowanych jak i tych, którzy dopiero uczą się alternatywnych metod parzenia kawy. Pokochają go wszyscy :)

 

Jak parzyć kawę w Aeropressie? To proste!

 

 

Na początku łączymy obie części Aeropressu i ustawiamy go tłokiem do dołu (tak jak na zdjęciu powyżej). Gorącą wodą przelewamy dokładnie papierowy filtr umieszczony wcześniej w sitku, dzięki temu pozbędziemy się posmaku papieru. Warto również gorącą wodą przelać sam zaparzacz Aeropress. W ten sposób ogrzejemy go i zapewnimy sobie lepsze efekty ekstrakcji.

 

 

Do Areopressu wsypujemy dość drobno zmieloną kawę. Za punkt wyjścia można przyjąć 18g kawy na 250ml wody. Na początku wlewamy ok. 50 ml wody (gorącej, nigdy wrzącej) i odczekujemy 30 sekund. W tym czasie przy parzeniu świeżej kawy powinny pojawić się bąbelki. Jest to tzw. efekt „bloom” (warto wtedy także powąchać kawę, bo waśnie w tym czasie zapach jest najbardziej intensywny). Następnie wlewamy resztę wody.

 

 

Nakładamy sitko z filtrem na górze i odwracamy Aeropress, umieszczając go na swoim ulubionym kubku czy serwerze. Potem przez około 20 – 30 sekund przeciskamy kawę przez filtr, dociskając tłok jednostajnym ruchem. Przerywamy gdy usłyszymy pierwszy syk powietrza.

 

My daliśmy się oczarować... Teraz Wasza kolej! ---> AEROPRESS :)

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl