separator

Jak parzyć: Chemex

Chemex. Zaparzacz inny niż wszystkie. Pił z niego kawę sam James Bond, Mad Men i kultowi Przyjaciele. Od lat jest jednym z eksponatów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów wszechczasów.

Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Oczywiście, w końcu to zaparzacz do kawy…

 

 

Został zaprojektowany w latach 40. XX wieku przez niemieckiego chemika, Petera Schlumbohma. W swoim wynalazku połączył on dwa naczynia chemiczne – kolbę oraz lejek, dodał stylowy drewniany uchwyt ze skórzanym paskiem i voila! :) Prostota budowy oraz brak ruchomych elementów gwarantują, że może on służyć przez wiele lat. Szkło, z którego jest wykonany jest odporne na wysokie temperatury oraz nie pochłania zapachów, dzięki czemu smak kawy zostaje niezmieniony.

Kawa zaparzona w Chemexie smakuje inaczej. Jest to delikatny, klarowny, wręcz herbaciany napar z dużą dawką kofeiny. Chemex podkreśla w kawie owocowe i kwiatowe nuty smakowe, dlatego najlepiej parzyć w nim ziarna pochodzące z Etiopii czy Kenii.

 

Jak parzyć kawę w Chemexie?

 

 

Na początku składamy papierowy filtr zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Z jednej strony warstwa powinna być pojedyncza, z drugiej potrójna. Filtr umieszczamy w zaparzaczu Chemex tak, by potrójna warstwa była po stronie dzióbka. Przelewamy go gorącą wodą. Z jednej strony pozwoli to pozbyć się papierowego posmaku, z drugiej zaś ogrzeje zaparzacz, dzięki czemu kawa nie straci szybko swojej temperatury. Następnie wylewamy wodę, która zgromadziła się w Chemexie.

 

 

Najlepsza kawa do Chemexu to taka, w której smaku dominują nuty kwiatowo-owocowe (np. kawa z Etiopii - Ethiopia Koke). Kawę do Chemexu mielimy średnio grubo. Odmierzamy około 6g ziaren na każde 100ml wody (jest to tylko punkt wyjścia na początek, potem warto eksperymentować, żeby dopasować kawę do swojego gustu). Wsypujemy zmielone ziarna do filtru i wlewamy ok. 50ml gorącej, ale nie wrzącej, wody, tak by jedynie przykryć zmielone ziarna. Czekamy około 30 sekund, w tym czasie zachodzi proces wstępnego parzenia. Następnie wlewamy resztę wody powolnymi, kulistymi ruchami, równomiernym strumieniem (staje się to zdecydowanie prostsze przy użyciu specjalnych konewek do kawy).

 

 

Parzenie kawy w Chemexie nie powinno zająć dłużej niż ok. 4 - 4,5 minuty. Na czas ekstrakcji wpływa przede wszystkim grubość mielenia. Jeśli ekstrakcja trwa znacznie dłużej to oznacza to, że najprawdopodobniej ziarna były zmielone zbyt drobno. Jeśli woda z łatwością w szybkim czasie przepływa przez kawę to świadczy to o zbyt grubym mieleniu.

 

 

Kawa gotowa. Pyszna i stylowo podana! :)

Kup swój Chemex --> CHEMEX

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl