separator

Mielenie kawy

                O mieleniu kawy napisano już wiele. Niestety przeciętny kawosz wciąż rozróżnia tylko dwa rodzaje mielenia kawykawa w ziarnach i kawa mielona, a szkoda. Nieodpowiednim mieleniem można zepsuć nawet najlepsze, najsmaczniejsze ziarna i odwrotnie – prawidłowe mielenie wyciągnie nawet z przeciętnych ziaren przyzwoity napar w filiżance.

 

jak wybrać młynek do kawy

 

               Mielenie kawy to nie magia. Wszystko sprowadza się do jednej prostej zasady – im krótszy czas parzenia tym drobniej powinny być zmielone ziarna. Zatem jak zmielić kawę prawidłowo? Zacznijmy od trzech podstawowych zasad:

1. Jeśli to możliwe nie kupuj kawy mielonej – miel ziarna tuż przed parzeniem, ponieważ już po kilku minutach od zmielenia kawa wietrzeje, nieodwracalnie utleniają się olejki i związki odpowiedzialne za smak i aromat.

2. Używaj tylko młynków żarnowych – nigdy ostrzowych, udarowych i innych tego typu. Młynki ostrzowe nie mielą ziaren – tną je i rozdrabniają na bardzo nierównomierne cząsteczki. Dodatkowo mielenie w młynku ostrzowym bardzo mocno nagrzewa kawę, a to wszystko wpływa później na wątpliwy smak i aromat w filiżance.

3. Miel kawę na odpowiednią grubość adekwatnie do swojej ulubionej metody parzenia. Możemy wyróżnić przynajmniej kilka stopni grubości mielenia ziaren kawy. O tym jak dobrze zmielić kawę do swojego sposobu parzenia dowiesz się w dalszej części tekstu.

 

Rodzaje mielenia kawy

Praktycznie każdy, nawet najtańszy młynek posiada funkcję regulacji stopnia zmielenia ziaren. Nie wystarczy bowiem świeże zmielenie tuż przed zaparzeniem. Warto również poeksperymentować z grubością mielenia i wyciągnąć ze swojej kawy to co najlepsze. Zazwyczaj wyróżniamy około 6 stopni zmielenia: pył, bardzo drobne, drobne, średnie, średnio-grube, grube.

 

Jak mielić kawę do ekspresu, kawiarki i dripa

 

Dla ułatwienia poniżej znajduje się zestawienie wszystkich popularnych metod parzenia wraz z opisem stopnia zmielenia ziaren idealnego dla każdej z nich. Metody parzenia ułożone są w kolejności od najdrobniejszego do najgrubszego rodzaju mielenia kawy.

 

TYGIELEK

Stopień mielenia: pył

Do parzenia w tradycyjnym, tureckim tygielku ziarna kawy powinny być zmielone wręcz na pył. Najdrobniej ze wszystkich metod parzenia. W taki sposób, że pomiędzy palcami nie wyczujemy nawet drobinek kawy lecz jednolitą „masę”. Stopień mielenia można porównać do cukru pudru.

Jak dobrze zmielić kawę do tygielka? Tutaj niezbędny będzie dobrej jakości elektryczny młynek żarnowy przeznaczony do mielenia pod espresso (ekspresy ciśnieniowe). Młynki ręczne i gorszej jakości młynki elektryczne nie poradzą sobie z tak drobnym i równym zmieleniem ziaren.

 

EKSPRES CIŚNIENIOWY / KAWIARKA / AEROPRESS

Stopień mielenia: bardzo drobne

W przypadku ciśnieniowych metod parzenia kawy również wymagany jest bardzo drobny i równy przemiał. Natomiast nie może to być pył, pod palcami musimy wyczuwać wyraźnie drobinki kawy. Prawidłowy stopień zmielenia kawy do ekspresu ciśnieniowego możemy porównać do drobinek soli stołowej. Mielenie do espresso (ekspresu ciśnieniowego) wymaga dobrej jakości elektrycznego młynka żarnowego ale poradzi sobie z nim także znakomity ręczny żarnowy młynek do kawy marki Comandante.

 

KAWIARKA / AEROPRESS

Stopień mielenia: drobne

W przypadku kawiarek czy aeropressu odpowiedni stopień zmielenia jesteśmy w stanie uzyskać korzystając również z dobrej jakości młynków ręcznych. Stopień zmielenia drobinek kawy przy tych metodach powinien być trochę grubszy niż przy mieleniu do espresso. Wiąże się to z faktem, że zarówno w kawiarce jak i aeropressie mamy do czynienia z dużo mniejszym ciśnieniem w związku z czym zbyt drobne zmielenie mogłoby wręcz zatkać zaparzacz.

Warto również zaznaczyć, iż w przypadku Aeropressu możemy użyć zarówno drobnego mielenia jak i dużo grubszego, jeżeli parzymy metodą „odwróconą” lub eksperymentujemy z czasem parzenia (jak parzyć Aeropress).

EKSPRES PRZELEWOWY / DRIP / CHEMEX

Stopień mielenia: średnie

Metody przelewowe parzenia kawy charakteryzują się o wiele dłuższym czasem ekstrakcji niż metody ciśnieniowe. W związku z tym stopień zmielenia ziaren powinien być o wiele grubszy, możemy go porównać do grubego piasku.

 

FRENCH PRESS (PRASKA FRANCUSKA) / DO SZKLANKI

Stopień mielenia: średnio-grube

Parzenie kawy we french pressie czy klasyczna „polska zalewajka” charakteryzuje się tym, iż zmielona kawa ma ciągły, kilkuminutowy kontakt z wodą. Zgodnie ze złotą zasadą, im dłuższy czas parzenia tym grubsze mielenie, drobinki kawy zmielonej do tych metod parzenia powinny przypominać sól morską/gruboziarnistą.

 

COLD BREW (czyli parzenie na zimno)

Stopień mielenia: grube

Gruby stopień mielenia powinniśmy zastosować przy parzeniu kawy na zimno – jest to tak zwana maceracja, a w świecie kaw wysokiej jakości taki napar określamy mianem Cold Brew.

W przypadku Cold Brew zmieloną kawę zalewamy zimną wodą i pozostawiamy nawet na około 24 godziny. To właśnie przez tak długi czas „parzenia” niezbędne jest dość grube mielenie, drobinki kawy powinny przypominać pieprz ziarnisty.

 

Poniższy obrazek dodatkowo prezentuje najczęściej popełniane błędy podczas parzenia kawy. Daje również rozwiązanie tak żeby następna i każda kolejna filiżanka kawy była coraz bliższa ideału.

 

 Jak dobrze parzyć kawę.

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż rodzajów mielenia kawy jest bardzo dużo. Ale tak naprawdę jest to jedynie kwestia wyczucia i kilku prób w zaciszu własnego domu. Przedstawione przykłady to tylko i wyłącznie punkt wyjścia do eksperymentów w poszukiwaniu tej idealnej filiżanki kawy J

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl