separator

Kawa włoska – czyli tak naprawdę jaka?

W naszym kraju kawa włoska, kawa z Włoch kojarzy się z czymś najlepszym – mówi się często „najlepsza włoska kawa”. Ale czym tak naprawdę jest włoska kawa? Dlaczego Polacy zapytani o najlepszą kawę statystycznie odpowiedzą zawsze najlepsza to włoska kawa?

 

Wloska kawa to kawa bardzo ciemno palona

 

Skoro włoska kawa to pewnie rośnie we Włoszech – prawda czy mit?

                Kawa nigdy nie rosła we Włoszech i nigdy nie będzie rosła na półwyspie apenińskim. Nie ma tam po prostu odpowiedniego klimatu do uprawy roślin kawowca. Tak zwany pas kawowy, czyli obszar na mapie świata, na którym kawa ma najlepsze warunki wzrostu, rozciąga się od zwrotnika raka na północy do zwrotnika koziorożca na południu. Pas kawowy obejmuje Amerykę Środkową i północną część Ameryki Południowej, większość kontynentu Afryki, Indie, Indonezję i północną część Australii.

                Skąd więc przekonanie, że kawa pochodzi z Włoch? Skąd w naszym potocznym języku wzięły się stwierdzenia włoska kawa, kawy z Włoch ? Wszystko to po prostu wina… marketingu i reklamy.

Jedna z największych kawowych marek na świecie Lavazza wywodzi się z Włoch, jest włoską marką kawy. Firma Lavazza rok rocznie wydaje miliony dolarów na reklamy, które mają przekonać pasjonatów kawy na całym świecie, że to właśnie kawa włoska jest tą najlepszą, że włoska Lavazza jest najlepszą kawą na świecie. Skutkiem regularnej perswazji w reklamach włoskich kawowych marek jest właśnie błędne przeświadczenie, że kawa pochodzi z Włoch, że tam rośnie i stamtąd trafia na sklepowe półki.

Kawa włoska to najlepsza kawa – prawda czy mit?

                Kawa włoska nie tylko nie jest najlepszą kawą na świecie, jest wręcz tą najgorszą  w zdecydowanej większości przypadków. W akapicie powyżej wyjaśniliśmy, iż kawa nie rośnie we Włoszech, nie możemy więc dosłownie mówić o kawie włoskiej, możemy zaś mówić o kawie w stylu włoskim, o ziarnach wypalanych na styl włoski, ale co to tak naprawdę znaczy ?

 

Cappuccino i latte to kawy wloskie - kawy mleczne na bazie espresso

 

                Kultura picia kawy we Włoszech jest bardzo mocno rozwinięta. Codziennie rano miliony Włochów rozpoczyna swój dzień od filiżanki espresso, bardzo często w ulubionej małej kawiarence. Przechadzając się podczas urlopu od jednej kawiarenki do drugiej można śmiało stwierdzić, że w każdej kawa smakuje tak samo. Dzieje się tak, ponieważ kawa w stylu włoskim to kawa wypalona bardzo, bardzo ciemno, wręcz na węgiel. Nie ma więc znaczenia jakość surowca czyli zielonych ziaren kawy. Najlepsze ziarna z segmentu Premium i najgorszy sort ziaren wypalone na sposób włoski po zaparzeniu będą smakowały dokładnie tak samo. Palenie kawy na styl włoski pozwala więc ukryć wszelkie defekty ziaren. „Włoska kawa” przemysłowa to po prostu bardzo niskiej jakości surowiec poddany procesom obróbki termicznej, które to tę niską jakość niejako tuszują. Następnie odpowiednia perswazja w reklamie pozwala tę niską jakość sprzedać w formie „wyjątkowej włoskiej kawy”.

                Absolutnie nie należy oceniać ludzi, którzy kochają „włoską kawę”. Należy ich jedynie zachęcać do spróbowania espresso w małej, rzemieślniczej polskiej palarni. Później nie trzeba już nikogo przekonywać do tego, że „kawa włoska” to tylko produkt marketingowy…

Włoskie ekspresy kolbowe do kawy są najlepsze! – prawda czy mit?

                Tutaj należy zgodzić się w 100%! Rzeczywiście to Włosi wymyślili pierwszy ciśnieniowy ekspres do parzenia kawy. To za ich sprawą kultura picia kawy rozlała się na cały świat, a miliony kawiarni, ale także miliony kawowych pasjonatów, korzystają z urządzeń takich marek jak La marzocco, La pavoni, Rancilio czy Rocket Espresso, które są ikonami w tej branży. Należy również pamiętać o marce Bialetti i o flagowym produkcie tej marki – kawiarce. To dzięki Włochom właśnie w zaciszu własnego domu możemy raczyć się namiastką pysznego espresso – z kawiarki rzecz jasna.

                Co ciekawe, Włosi przodują w produkcji ekspresów kolbowych, które wymagają pasji, zaangażowania i wiedzy do przygotowania idealnego espresso. Natomiast w przypadku ekspresów automatycznych, gdzie kawę otrzymujemy za naciśnięciem guzika, włoskich ekspresów praktycznie na rynku nie ma. Jest to pewien paradoks, gdyż w przypadku kawy jest zupełnie odwrotnie, „włoska kawa” to głównie ta bardzo niskiej jakości, a ilość dobrych włoskich palarni możemy policzyć na palcach jednej ręki.

 

We Wloszech najpopularniejsza kawa jest espresso

 

                Podsumowując – decyzja o inwestycji w dobry włoski ekspres kolbowy jest jak najbardziej trafna. Dobrym zakupem będzie również włoski, profesjonalny młynek do kawy chociażby marki Mazzer czy La marzocco. Natomiast dobry ekspres sam nie zrobi dobrej kawy. Potrzebne są dobre, świeżo palone ziarna, najlepiej z małej, rzemieślniczej palarni. „Włoska kawa” czy kawa w stylu włoskim dostępna powszechnie w sklepach będzie najgorszym z możliwych wyborów.

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl