separator

Spacer po "pasie kawy"

Gdzie uprawiana jest kawa?

Brazylia, Kolumbia, Gwatemala, Etiopia... Sądzę, że takie właśnie odpowiedzi usłyszałabym od Was na to pytanie :) Oczywiście byłyby one jak najbardziej poprawne. Jednak państw zajmujących się uprawą kawy jest zdecydowanie więcej. Są to kraje, które znajdują się w tzw. "pasie kawy" (z ang. "coffee belt" lub "bean belt") - pierścieniu dookoła Ziemi, który obejmuje tereny między Zwrotnikiem Raka i Koziorożca.

Dlaczego właśnie te rejony uznawane są za najlepsze pod uprawę kawy? Odpowiedź jest bardzo prosta. To właśnie na tych szerokościach geograficznych jest najlepszy dla czarnego złota klimat, ilość nasłonecznienia i opadów, a także odpowiednia gleba.

To w jakim regionie uprawiana jest kawa ma bezpośredni wpływ na jej smak. Wszystkie warunki klimatyczne oraz wysokość nad poziomem morza sprawiają, że w niektórych ziarnach można doszukać się nut orzechowych, czekoladowych, a w innych wyrazistych cytrusów. To właśnie ta różnorodność sprawia, że kawa ma tylu amatorów :)

 

kawy świata

 

Czym charakteryzują się kawy z różnych regionów?

Nie ma najlepszej kawy na świecie - jest kawa najlepsza dla Ciebie. Każdy z nas ma inny gust, dlatego my jesteśmy dalecy od oceniania kaw "dobra - niedobra". Porównujemy je pod kątem tego, jakie nuty smakowe możemy w nich znaleźć i czy nam one odpowiadają. Próbując znaleźć kawę idealną dla siebie warto wiedzieć, czego można się spodziewać po ziarnach z danego kraju. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć przykrego zawodu, jakim byłoby wydanie niemałych pieniędzy na "zbyt kwaśną", "zbyt intensywną", czy "zbyt delikatną" kawę.

Spiesząc zatem z pomocą, poniżej przedstawię Wam krótką charakterystykę kaw największych producentów "czarnego złota" :)

 

BRAZYLIA - nie sposób zacząć inaczej :) To największy producent kawy na świecie. Produkuje ok. 50 milionów worków rocznie (worek = 60kg kawy)! Nie dziwi zatem, że kawa uprawiana jest tam na ogromnych plantacjach. Klimat Brazylii, uprawa na niskich wysokościach sprawiają, że smak ziaren brazylijskich jest łagodny, delikatny i czekoladowy. Stanowią one doskonałą bazę do mieszanek espresso.

 

KOLUMBIA - kawy z tego kraju cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród smakoszy. W Kolumbii kawa uprawiana jest na małych plantacjach, które zrzesza Kolumbijska Federacja Plantatorów Kawy. Pomaga ona miejscowym rolnikom w logistyce, ale także czuwa nad jakością ziaren. Dzięki temu uznawane są one za wysokogatunkowe. Można w nich poczuć zrównoważony smak cytrusów, kwiatów oraz orzechów.

 

ETIOPIA - to kraj, w którym według legendy (tak, tak, tej o kozach:)) w IX wieku została odkryta kawa. To stąd pochodzą "najciekawsze" gatunki arabiki. Ziarna z Etiopii doceniane są przede wszystkim za bogaty smak i aromat, który wynika z wysokości, na której znajdują się plantacje (1300-2100 m.n.p.m). Koneserzy dopatrują się w nich wyraźnych nut cytrusowych, owocowych. To kawa idealna dla tych, którzy poszukują w kawie czegoś więcej niż dawki kofeiny :) Do najlepszych regionów upraw w Etiopii należy region Yirgacheffe, Sidamo czy Harar.

 

INDIE - to kraj, w którym produkuje się ok. 5 milionów worków kawy rocznie. Kawa uprawiana jest n a południu kraju na górzystych terenach. Większość, bo aż 95% indyjskiej kawy uprawianej jest w cieniu, co sprawia, że dojrzewa ona wolniej, a co za tym idzie podwyższa się naturalna zawartość cukrów. Dzięki temu kawy indyjskie mają łagodny, słodki smak. To, co je charakteryzuje to nuty smakowe goździków, kardamonu, czy pieprzu. Wynika to z tego, że kawy indyjskie często uprawiane są razem z tymi przyprawami. Produkowana jest tu także tzw. kawa monsunowa - ziarna wystawiane są na działanie wiatrów monsunowych, które powodują obniżenie ich kwasowości.

 

KOSTARYKA - to kraj, w którym żyzne wulkaniczne gleby i umiarkowany klimat powodują, że kawa dojrzewa powoli. Dzięki temu ziarna są bardzo bogate w smaku. Kawy z Kostaryki, w zależności od regiony i sposobu obróbki, cechują się czystym owocowym smakiem, delikatną kwasowością oraz słodkimi nutami czekolady i miodu. uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.

 

MEKSYK - jeden z największych producentów arabiki na świecie. Mimo to wśród koneserów meksykańskie ziarna uznawane są za przeciętne. Najczęściej stanowią składnik mieszanek do espresso. produkcja kawy w Meksyku podzielona jest na wiele malutkich plantacji, stąd też wynika jej różnorodność w smaku. Wyróżniająca się na tle innych meksykańskich kaw jest kawa z regionu Chiapas. Można w niej odnaleźć słodkie owocowe nuty, m.in. brzoskwiń.

 

GWATEMALA - to kraj, którego położenie geograficzne sprawia, że kawa stamtąd jest tak dobra. Wysoko położone plantacje, krzewy kawy rosnące w cieniu innych drzew, regularne opady - to wszystko wpływa na bogactwo gwatemalskich ziaren. Ich wolne dojrzewanie zwiększa ilość naturalnych cukrów i podwyższa intensywność smaku. Szczególnie cenione są te z regionu Huehuetenango, które charakteryzują się owocową kwasowością.

 

PERU - wiodący producent kawy organicznej, przestrzegający zasad wolnego handlu. Jakie są jednak peruwiańskie kawy? Najbardziej popularne ziarna pochodzą z regionu Chanchamayo (górski obszar w dorzeczu Amazonki). Stanowią one ok. 40% kawy eksportowanej z Peru. Kawa z tego kraju jest bardzo łagodna, mało kwasowa z wyczuwalną słodyczą. Z reguły znajduje się w mieszankach espresso.

 

jak rośnie kawa

 

To tylko garstka z wielu krajów znajdujących się w "pasie kawy". Warto próbować kaw z różnych regionów, bo zawsze coś Was może zaskoczyć i sprawić, że zakochacie się w kawie jeszcze bardziej... o ile to jeszcze możliwe :)

 

Wybierz swoją kawę tutaj: KAWA ZIARNISTA.

 

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl