separator

5 prostych kroków do lepszej kawy

Kiedy zaczęliśmy interesować się tematem kawy na każdym kroku coś nas zaskakiwało. Co chwilę okazywało się, że do tej pory robiliśmy coś źle. „Oczywiste oczywistości”, o których nie mieliśmy pojęcia lub nad którymi się nie zastanawialiśmy, a które mają znaczący wpływ na smak kawy, pojawiały się na każdym kroku! Kiedy posiedliśmy już podstawową wiedzę zakochaliśmy się w kawie na nowo. Najbardziej zdumiewającą rzeczą było to, że najdrobniejsza zmiana miała ogromny wpływ na jakość parzonej przez nas kawy. Dzisiaj chcemy się tą wiedzą z Wami podzielić :) Przygotowaliśmy dla Was 5 absolutnie podstawowych zasad, których przestrzeganie sprawi, że odkryjecie kawę na nowo!

 

colombia paysandu

 

Zasada nr 1.

Kupuj kawę w ziarnach i miel tylko taką porcję jaka jest Ci potrzebna jednorazowo. Ziarna kawy w kontakcie z tlenem, mówiąc potocznie, „wietrzeją”. Zmielone ziarno „styka się” z tlenem znacznie większą powierzchnią niż to niezmielone, przez co utrata aromatu następuje dużo szybciej. Po zmieleniu utrzymuje się on zaledwie kilku minut. Potem pozostaje tylko wspomnienie tych wszystkich owocowych, kwiatowych, czy orzechowych nut ;)

Zasada nr 2.

Kiedy już wiemy, że mamy zmielić tylko tyle kawy ile nam potrzeba, rodzi się pytanie: ile?  ;) To niestety jest temat rzeka. W zależności od tego jaką kawę lubicie będzie Wam potrzebna inna ilość. Na szczęście na początku z pomocą przychodzi nam SCA (organizacja zajmująca się kawami specialty). Ustalili oni tzw. "golden ratio" - 6g kawy na każde 100ml wody. Niech stanowi on dla Was punkt wyjścia (niezależnie od metody parzenia). Potem testujcie - dosypujcie, odsypujcie, aż w końcu kawa będzie taka jaką Wy lubicie najbardziej ;)

Zasada nr 3.

Ogrzej naczynie, do którego serwujesz kawę. Bardzo prosta sprawa :) Przed wlaniem kawy do ulubionego kubka warto wcześniej przelać go gorącą wodą. Ogrzanie go pozwoli utrzymać dłużej odpowiednią temperaturę kawy i sprawi, że kawa nie straci swoich walorów smakowych. Warto używać także kubków i filiżanek z grubszą ścianką – uzyskamy wtedy jeszcze lepszy efekt.

 

 

coffeebrew

 

Zasada nr 4.

Używaj wody filtrowanej. Jeśli chcesz pić dobrą kawę zainwestuj w filtr do wody. To bardzo ważne. Przecież kawa to w jakichś 99% woda. Jej jakość ma ogromny wpływ na smak kawy. Twarda woda zawiera dużo minerałów, które spłycają smak kawy i sprawiają, że jest ona mniej aromatyczna. Natomiast woda miękka, zawierająca mało minerałów powoduje, że proces parzenia przebiega bardzo intensywnie, a kawa staje się gorzka lub kwaśna.

Woda filtrowana pozwala na zrównoważenie całego procesu, dzięki czemu wydobywamy z ziaren to, co najlepsze. Smak kawy nie jest niczym zaburzony, a przy okazji mamy mniej śladów kamienia w czajniku, czy ekspresie ;)

Zasada nr 5.

Ostatnia i najważniejsza! Nigdy nie zalewaj kawy wrzątkiem. Zaskoczony? :) Tak, my też kiedyś byliśmy zdziwieni. Tak wysoka temperatura wody niszczy olejki eteryczne, które są odpowiedzialne właśnie za aromat! Parzenie kawy wymaga wody o temperaturze ok. 90 st.C. Najprostszym sposobem na jej osiągnięcie jest odczekanie około minuty od zagotowania wody. Pamiętajcie jednak też, że zbyt zimna woda nie wydobędzie z ziaren całego bogactwa smaku.

 

Wypróbujcie i sami się przekonajcie jak wiele może się zmienić! :)

 

coffeebrew

 

Komentarze do wpisu (0)

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl